Czy koloryzacja włosów w ciąży jest bezpieczna?

Czy koloryzacja włosów w ciąży jest bezpieczna?

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety. W tym czasie zastanawiamy się nad tym, jak zapewnić sobie i dziecku zdrowie oraz bezpieczeństwo. Jeśli wcześniej chętnie korzystaliśmy z farbowania włosów, z pewnością rodzi się w nas wiele wątpliwości co do takich zabiegów w ciąży! Czy koloryzacja włosów w ciąży nie zaszkodzi dziecku? Czy taka opcja jest bezpieczna?

Farbowanie włosów a ciąża

Warto zauważyć, że farbowanie włosów w ciąży wzbudza wiele emocji. Mamy w tym temacie pewne obawy, co wiąże się z potencjalnym ryzykiem kontaktu z chemikaliami zawartymi w farbach do włosów. Główną substancją, która może prowadzić do podrażnień skóry głowy i alergii jest tutaj amoniak. Ten składnik znajduje się w wielu farbach do włosów – ma na celu otwierać łuski włosów, tak aby barwnik głęboko wnikał w ich strukturę. Poza tym amoniak odznacza się intensywnym i drażniącym zapachem, który może odstraszać kobiety ciężarne.

Eksperci uważają, że trwałe farby do włosów z amoniakiem nie powinny być używane przez kobiety w ciąży. Istnieje bowiem ryzyko wchłaniania tego związku przez skórę (jednak nie ma dowodów na to, że farbowanie włosów jest niebezpieczne dla dziecka). Z powodu braku badań w tym temacie, warto zachować ostrożność, szczególnie na samym początku ciąży!

Czy można farbować włosy w ciąży?

Kobiety w ciąży nie muszą całkowicie rezygnować z możliwości koloryzacji fryzury. Obecni na rynku znajdziemy wiele preparatów, które pozwalają bezpiecznie i skutecznie farbować włosy w ciąży. Wybierajmy zatem produkty bez amoniaku, które również zapewnią niezawodne efekty farbowania! Bez względu na to, jakie propozycje wybierzemy, nie zapominajmy o zachowaniu podstawowych środków ostrożności. Są one następujące:

  • Zadbanie o dobrą wentylację pomieszczenia podczas farbowania włosów w domu. To wpłynie na zminimalizowanie ryzyka wdychania oparów chemicznych.
  • Delikatna aplikacja farby, bez bezpośredniego kontaktu ze skalpem. Farba nie powinna dostać się na skórę głowy.
  • Wykonanie testu na uczulenie przed koloryzacją, aby sprawdzić, czy nie pojawia się niepożądana alergia.

Farbowanie włosów przez kobiety w ciąży jest sporną kwestią i każdy ma swoje zdanie na ten temat. Istotne jest też to, że włosy są martwą strukturą, czyli nie ma możliwości przedostania się do substancji chemicznych do organizmu przyszłej mamy. Jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności, będziemy z powodzeniem korzystać z koloryzacji włosów również w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze.

Pierwszy trymestr ciąży

Czy można farbować włosy w I trymestrze ciąży? W tym okresie skóra bywa bardziej wrażliwa na działanie substancji chemicznych, dlatego istnieje ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii. W efekcie trzeba zwracać uwagę zarówno na skład farby do włosów, jak i kosmetyków do pielęgnacji (szampony, maski, kuracje wzmacniające). Poza tym pierwszy trymestr to okres ochronny, w trakcie którego dochodzi do wielu procesów rozwojowych naszego dziecka. Profilaktycznie zaleca się zatem poczekać z koloryzacją do drugiego trymestru ciąży, natomiast w codziennej pielęgnacji ciała należy stosować bezpieczne dermokosmetyki dla ciężarnych.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top